Získej vědomosti I.

Kdo je dobrý řečník?

Každý, kdo vystupuje na veřejnosti, by si měl být vědom, že ať už říká cokoliv, mělo by být jeho prioritou svým verbálním (prostřednictvím řeči) i neverbálním (řečí těla) projevem zaujmout a posléze přesvědčit ty, ke kterým hovoří.

Na první pohled se může zdát, že právě rétorika, nebo chcete-li řečnické umění, je disciplína velmi jednoduchá. Vždyť každý z nás se učí mluvit od malička. Proč by to tedy měl být takový problém? Jenže, chyba lávky! Zase tak jednoduché to není.

Zkuste si představit, že stojíte před velkým davem lidí, kteří upírají zrak pouze na vás a čekají, co a jak v dané chvíli řeknete. Na co budete myslet nejdříve? Na samotný obsah vašeho monologu, na volbu správného tempa řeči, intonaci, artikulaci, dýchání, práci s informací nebo vhodný výběr komunikační strategie?


Že nevíte co dřív a motá se vám z toho hlava? Nezoufejte, poradíme vám, jak na to. Pamatujte ale, že dobrý řečník, i kdyby byl ze všech nejlepší, si je vědom, že řečnické umění je třeba stále procvičovat a hledat nové a nové způsoby, jak ostatní zaujmout, dosáhnout svého komunikačního záměru a při tom ještě vypadat sympaticky a důvěryhodně.