Teď už víte, jak umíte pracovat s informací. Není to tak lehké, jak to vypadá, že? Nyní je na čase, abychom si prozradili pravidla, která vám pomohou dosáhnout požadovaného úspěchu.
Pravidla práce s informací v mluveném projevu
1. Před přípravou řečnického vystoupení vždy nejprve přemýšlejte, čeho chcete vlastně dosáhnout, jaký máte komunikační záměr. Pomůže vám, když sami sobě odpovíte na otázky, které se vašeho řečnického vystoupení týkají:
2. Předem získejte co nejvíce informací o publiku, tedy o lidech, ke kterým budete mluvit. Zjistěte si, jaké profese tito lidé vykonávají, co mají za vzdělání, jaký je jejich osobnostní typ (analytik, pragmatik, sociabil, extrovert), kolik jim je let apod. Na základě zjištěných informací potom postavte svůj projev.
3. Informace podávejte systémově a logicky. Abeceda přece také nejprve začíná od písmene A, a ne od písmene D.
4. Své myšlenky se snažte formulovat pro cílovou skupinu adresátů co možná nejsrozumitelněji a nejpřesněji. Často záleží na každém detailu.
5. Pokud máte na projev méně času, než jste původně mysleli, vyberte jen ty informace, které jsou k dosažení vašeho komunikačního cíle podstatné.
6. Pokud máte k dispozici fakta, která potvrdí vaše tvrzení, nezdráhejte se je použít. Pamatujte, že názorné ukázky váš projev mohou výrazným způsobem zpřehlednit a obohatit.
7. Nezapomínejte, že informace adresátovi sdělení předáváte nejenom prostřednictvím slov (verbálně), ale i řečí těla (neverbálně). Obě tyto složky komunikace musí být v souladu.