Získej vědomosti X.


Mauglí nebo noční můra?

Bolí vás rty a obličejové svaly z předešlých úkolů? Výborně! Je vidět, že jste cvičili poctivě. Ani následující cvičení vás nenechá zahálet. Tentokrát však budeme své svaly posilovat a protahovat všemi směry tak, aby se nám výslovnost hlásek ještě lépe dařila, a při tom se ještě budeme učit pracovat se sílou hlasu.

Mauglí je hlavní postava z Knihy džunglí od Rudyarda Kiplinga. To jistě víte. V této studijní opoře však spolu nebudeme probírat literární díla, ale jméno Mauglí použijeme jako vhodný objekt k procvičování našich mluvidel.


Popis postupu cvičení:

  1. Opět navážeme na předchozí cvičení a postavíme se pěkně zpříma. Mírně se rozkročíme, váha je rozložena rovnoměrně na obou chodidlech.

  2. Zatáhneme břicho a hýžďové svaly a soustředíme se na správný hluboký nádech – ústa jsou zavřená, nadechujeme se pouze nosem.

  3. Nahlas vyslovíme slovo Mauglí, přičemž se budeme snažit každou samohlásku, tedy hlásky a, u, í držet o něco déle, zhruba na dvě osminové doby. Kdybychom to měli rozepsat do ¾ taktu, pak by to vypadalo asi takto ¾ / ma-a/u-u/glí-í/.

  4. Důležité je, abychom ústa při vyslovování jednotlivých hlásek otevřeli do maximální možné polohy. Prostě a jednoduše, výslovnost budeme přehánět.

    Je pravdou, že u tohoto cvičení budete vypadat trošičku neobvykle, ale nenechte se tím odradit. Mnohonásobně se vám to pak vyplatí během vašeho řečnického vystoupení. Vaše mluvidla vás budou poslouchat jako hodinky.

  5. V rámci cvičení se také nezapomeňte soustředit na sílu hlasu. Nejprve vyslovte slovo potichu a sílu hlasu stále zvyšujte a naopak. Na hlas netlačte.

  6. Zkuste si představit, že jste strašidlo, které chce Mauglího vyděsit tak, aby se mu rozklepala kolena. Pomalu vyslovujte jeho jméno. Pokuste se měnit barvu svého hlasu tak, aby zněla tajemně a strašidelně.

  7. Cvičení opakujeme alespoň 5×.

Ukázka