Teorie a jak na to? XVIII.


Uvolnit a posílit

V návaznosti na techniku správného dýchání se ve výuce nyní zaměříme na uvolnění a posílení mimických svalů. Nezapomeneme zdůraznit, že právě schopnost dobře ovládat tyto svalové partie, nám umožňuje správnou artikulaci.

Uvolni se, bujný oř to také zvládl

Zadání: Nyní se budeme soustředit na schopnost uvolnit mimické svaly a zároveň i rozezvučet obličejové dutiny. Za tímto účelem si představíme pořádně silného koně, jehož frkání je slyšet až zdaleka. Toto frkání se pokusíme napodobit.

Podmínky realizace: běžná třída

Pomůcky: video ukázka, obrázek koně

Motivace:

K tomu, abychom své mimické svaly dokázali dobře používat, musíme se je nejprve naučit ovládat. Teprve potom budou dělat přesně to, co po nich chceme. Jenže, jak to udělat?

Pamatujte, že základním kamenem našeho úspěchu je vědomé uvolnění svalového napětí. V rámci rozcvičení tedy navážeme na předchozí techniky hlubokého dýchání a k tomu přidáme i rozcvičení mimických svalů.

Popis postupu cvičení:

  1. Postavte se zpříma.

  2. Nohy jsou mírně rozkročené, váha je rovnoměrně rozložena na obou chodidlech.

  3. Obě ruce zvedněte do úrovně obličeje a dlaně natočte tak, aby směřovaly proti ústům. Ptáte se proč? V tomto případě se jedná o hygienické opatření. Nikdo přece nemá zájem roznášet kapénkovou infekci. Ale vraťme se k tématu…

  4. Zhluboka se nadechněte nosem do břicha. Ústa jsou při nádechu zavřená.

  5. Vzduch prudce vydechněte tak, že při výdechu zcela uvolníte rty a hlasitě zafrkáte jako velký, silný kůň.

  6. Cvičení opakujte alespoň 5×.

Ukázka

Zdroj: http://www.1-videa.cz/…Ose23zI.html


Poznámka:

Pokud žáci provádějí cvičení správně, měli by brzy v oblasti rtů, tváří a nosu cítit jemné brnění, případně i svědění. Je to známka toho, že svaly jsou dostatečně prokrveny a uvolněny.

Snažíme se kontrolovat, aby si žáci rukama na svůj obličej nemačkali, protože by mohli omezit správné pohyby mimických svalů potřebných pro dané cvičení.