B) ODBORNÉ PROJEVY
REFERÁT
Robinson Crusoe
Milá paní učitelko, milá třído, přijměte prosím pozvání do knižního světa.
Ve svém referátu bych se totiž rád zaměřil na knihu plnou dobrodružství, napětí, samoty a přesto kamarádství… Knihu, kterou nezná jen málokdo. Ani sám autor Daniel Defoe nečekal, že se z jeho románu stane trhák. Ano, máte pravdu. Hovořit budu o Robinsonovi.
Údajnou inspirací pro autora byly osudy skotského námořníka Alexandra Selkira, který se nechal dobrovolně vysadit na opuštěném ostrově v jižním Pacifiku. Toto místo se stalo jeho domovem na celých 5 let.
Anglický spisovatel Daniel Defoe (vlastním jménem Foe) žil v letech 1660 – 1731. Syn londýnského řezníka znal jazyky a hodně cestoval. Věnoval se novinařině, napsal přes 200 politických publikací. Díky velkému zájmu o knihu u mnoha čtenářů patří k zakladatelům dobrodružné literatury, tzv. robinsonád.
Román pojednává o synovi z anglické maloměšťácké rodiny, který touží po dobrodružství, a tak uprchne z domova. Jeho cesta vede na moře, kde prožívá různé příhody, živí se i jako plantážník v Brazílii, upadne do otroctví. Loď, na které se plaví, ztroskotá na opuštěném ostrově. Přežije pouze jeden jediný člověk – Robinson. Na neobydleném ostrově Robinson pobývá 28 let. Formou deníkových záznamů zve své čtenáře k sobě na ostrov. Popisuje v nich ztroskotání, stavbu svého nového obydlí, lov, ochočování zvířat a tak podobně. Pečlivě zkrátka zaznamená vše, co prožívá. Po čase se na ostrově setkává s kanibaly, z jejichž spárů zachrání černého Pátka. Po 25 letech tak Robinson není sám… Líčí Pátkovu výchovu v duchu bělošských křesťanských zásad a jejich společné soužití. Samota způsobí, že Robinson se zamýšlí nad svými činy, lituje, že byl neposlušným synem a smutně vzpomíná na maminku. O to víc si váží svého přátelství s Pátkem.
Přestože kniha vznikla už v roce 1719, má dnešní generaci co sdělit. Ukazuje, že lze vyjít vítězně i ze situace, která se zdá beznadějně prohraná. Stačí jen neztrácet naději a na pomoc si přizvat důvtip, vytrvalost, odvahu a silnou vůli.
Román si našel čtenáře po celém světě, protože byl přeložen do mnoha jazyků. Do češtiny ho přeložil roku 1920 Albert Vyskočil. Čeští čtenáři se však s Robinsonem setkali už dříve – převyprávěním Jaromíra Plevy, který se opíral o německý překlad.
Kniha se mi líbila, proto ji doporučuji k přečtení i vám. Rozhodně se nebudete nudit. Nebo máte pocit, že popis o přežití na pustém ostrově může být nudný?
Metodické poznámky:
Jako ukázku odborného projevu jsme záměrně zvolili referát, který žáci běžně zpracovávají v písemné podobě. V rámci rozvoje kultury mluveného projevu je vedeme k ústnímu podání písemně zaznamenaných informací.
Referát byl měl vždy obsahovat:
Pro dosažení co největší pozornosti posluchačů opět využíváme vhodné jazykové prostředky (např. oslovení = vtažení posluchačů do děje; působivá slova…), logickou výstavbu textu (všechno na sebe plynule navazuje…). Samozřejmě při mluveném projevu dbáme na mimojazykové prostředky komunikace (např. mimika, nerušivá gestika, tón hlasu, tempo řeči, zdůraznění podstatných slov…).
V případě, že žáci při přednesu referátu vycházejí z psaných poznámek, dbáme na to, aby s posluchači udržovali oční kontakt!!! Bez něj se stává projev pro posluchače neosobitý, nudný a nezajímavý…
Moderní forma referátu: prezentace
Pokud žáci k referátu připraví powerpointovou prezentaci, opět dbáme na dodržování zásad správného prezentování (např. nečteme obsah snímků, neotáčíme se k posluchačům zády…apod.).
Poznámka:
Vzhledem ke skutečnosti, že se v předložené ukázce jedná o referát určený pro žáky 2. stupně ZŠ, nevyskytují se zde termíny a další odborné názvy.
Přesto upozorníme žáky, že v případě přednášek, odborných referátů apod. musíme tempo řeči přizpůsobovat posluchačům, aby pro ně byl odborný projev srozumitelný!