Hlasotvorné ústrojí a funkce hrtanu
Žáci si mají osvojit anatomické složení hlasotvorného (fonačního) ústrojí a zapamatovat si funkce hrtanu.
Poznámka: S žáky nejprve rozvineme diskuzi o tom, kde vlastně hrtan leží, z čeho se skládá. Necháme je diskutovat o poznatcích, které již získali v hodinách přírodopisu a v neposlední řadě jim s pomocí názorného obrázku hrtanu doplníme informace, které žáci ještě nevěděli nebo zapomněli. Nejprve doporučujeme využít přiloženého obrázku s přesným popisem a následně obrázek „slepý“, kde žáci popis konkrétních částí hrtanu musí dopsat sami.
Vlastní hlasové ústrojí je uloženo v hrtanu. Hrtan se nachází na přední straně krku, kde je dobře viditelný i hmatatelný, dolní částí navazuje na průdušnici, horní částí je připevněn ke kosti jazylkové. Nachází se vlastně na místě, kde spolu komunikují cesty dýchací a polykací. V zadní části krku je mezi hrtanem a krční páteří vchod do jícnu. Hrtan se skládá z celé řady chrupavek, vazů, svalů a sliznic, jež jsou uspořádány tak, aby chránily citlivé vnitřní hlasové ústrojí.
Hlavní části tohoto aparátu tvoří chrupavka prstencová, štítná a hlasivková, příklopka hrtanová, hlasivkové vazy a hrtanové svalstvo.
Chrupavky tvoří kostru hrtanu, vytváří jeho válcovitý tvar, aktivně se podílejí na tvorbě hlasu, polykání i dýchání.
Příklopka hrtanová je chrupavčitý útvar tvaru listu, jenž má funkci uzavírat otvor do průdušnice, pokud dochází k polykání.
Hlasivkové vazy jsou dva a jsou uloženy vodorovně uvnitř hrtanu mezi chrupavkami, jež jsou navzájem kloubně spojeny. Kloubní spojení chrupavek patří k nejsložitějším mechanismům v lidském těle. Díky tomu je umožněno sbližování a oddalování hlasivkových vazů a tím vlastní tvorba hlasu. Hlasivkové vazy jsou napnuté mezi chrupavkami a tvoří podélnou škvíru, kudy uniká vzduch.
Celý mechanismus je propojen hrtanovým svalstvem, jak vně, tak uvnitř hrtanu. Jemná svalová vlákna napojená na hlasivkové vazy spolu tvoří hlasivkový val, vytváří vlastní hlasivky. Vnitřek hrtanu je pokrytý sliznicí, která celý prostor zvlhčuje.
Poznámka: Žáci by v tuto chvíli již měli mít veškeré informace o tom, z čeho se hrtan skládá. Následující výklad by se měl týkat jeho funkcí. Stejně jako v předchozím případě s žáky nejprve diskutujeme o tom, proč je pro nás vlastně hrtan tak důležitý a jaké funkce v našem těle plní.
Hrtan má tři funkce:
a) fonační,
b) respirační,
c) polykací.
Fonační funkce hrtanu souvisí s tvorbou hlasu – fonací. Proud vzduchu, jež vychází z plic, naráží na hlasivkovou štěrbinu. Pokud člověk nemluví či nezpívá, vzduch volně pokračuje dál. Při mluvení dochází k nárazu výdechového proudu na hlasivkové valy, které se tlakem oddálí a malé množství vzduchu unikne. Hlasivky se vrací zpět a tento proces se rychle opakuje. Vzduchový sloupec se nad hlasivkami zřeďuje a zahušťuje, dochází k jeho kmitání a vzniká hrtanový tón. Jeho kvalita je pak ovlivňována prostory – dutinami – kudy prochází. Kvalita vycházejícího hlasu má pak individuální a jedinečný charakter.
Respirační funkce hrtanu souvisí s procesem dýchání – respirace. Hrtanem prochází vzduch do průdušnice, průdušek a plic. Během klidového dýchání jsou hlasivky v oddálení, k přiblížení dochází částečně při výdechu. Hrtan se však pohybuje jako celek.
Polykací funkce je primárním úkolem hrtanu, chrání totiž dýchací cesty před proniknutím potravy do plic. Uzávěr je při polykání velmi těsný, aktivita polykacích svalů je významně vyšší, než při fonaci. Mechanizmus vytváření uzávěru je řízen automaticky.