Procvič si! III.



Agresivní komunikační strategie

Úkol 1

  1. V následující ukázce vyberte slovní obraty, kterými komunikátor vyjadřuje agresi.
  2. Zkuste navrhnout, jakým způsobem by se v dané situaci měl člověk správně chovat a jak byste tuto komunikační situaci řešili vy.

Ukázka: (přepis článku – rea, MF Dnes, 22. května 2006)

Ministr Rath: Macek se projevil jako ubožák

Že je Miroslav Macek připravený vyřídit si s ním účty, ministr David Rath dobře věděl. Před začátkem sjezdu stomatologů dokonce obíhala mluvčí Jana Kocová přítomné s otázkou, jestli Macek na akci skutečně dorazil.
Obrovská rána zezadu však byla pro Ratha i pro tisícovku přihlížejících zubařů šok. Rath ji dostal za to, co řekl na Mackovu adresu před čtrnácti dny pro Lidové noviny.

Čekal jste tu facku od Miroslava Macka?
Věděl jsem, že si to se mnou chce vyřídit. Ale nečekal jsem ji tak zákeřně. Projevil se jako ubožák. Chystal se mi pak, jak jste mohla vidět, dát ještě jednu, ale jelikož se trochu prát umím, tak jsem ji vykryl.

Bylo pro vás ponižující, když jste dostal facku tak veřejně?
Nebylo to ponižující. Pan Macek mi tím dal najevo, jak se ODS chová ke svým oponentům.

Proč to politizujete? Macek řekl, že si chce s vámi vyřídit soukromou věc – dotkl jste se cti jeho ženy.
Kvůli tomu ještě není potřeba na slovní výrok reagovat fyzickým útokem. Kdybych měl každou urážku na mou adresu řešit fyzicky, tak vybiju půl republiky.

Ale to jsou útoky, které souvisí s vaší politickou kariérou či prací ministra, nikoli útoky na ženu, a tedy mužskou ješitnost.
A vy si myslíte, že když třeba Macek nazve premiéra Paroubka „puchejřem“, že to není útok na mužskou ješitnost? To byste se divila.“

Úkol 2

Situace: Dva vynikající sportovci se chystají na mistrovství světa v boxu. Před samotným zahájením šampionátu, kde se mají proti sobě utkat, se koná tisková konference, v rámci které se oba boxeři potkají a před novináři a televizními kamerami si mají vyměnit několik přátelských slov. Zpočátku nekonfliktní rozhovor se ale rázem změní…

  1. Na základě uvedené situace si se spolužáky připravte dialog, ve kterém jeden z vás sehraje roli boxera – agresora – a druhý ze sportovců ve své komunikaci se bude snažit zvolit zdvořilostní komunikační strategii.
  2. Na základě uvedené situace si se spolužáky připravte dialog, ve kterém oba aktéři zvolí agresivní komunikační strategii.
  3. Na základě uvedené situace si se spolužáky připravte dialog, ve kterém jeden z aktérů bude vystupovat jako agresor a druhý jako manipulátor.
  4. Zamyslete se nad tím, jakým způsobem výběr komunikační strategie ve všech výše uvedených úkolech změnil původně zamýšlený cíl komunikačního procesu.

Úkol 3

  1. Pokuste se zamyslet nad tím, jestli za určitých okolností v rozhovoru se svými spolužáky náhodou taktéž nepoužíváte prvky agresivní komunikační strategie. Pokud ano, napište si do poznámkového bloku konkrétní příklady a u nich uveďte, proč a v jaké situaci jste je použili.
  2. Diskutujte se spolužáky nad vhodností využívání agresivní komunikační strategie a společně se zamyslete nad tím, co může být příčinou agresivního chování v dané situaci.