Ukázky V.


  1. Ukázka dialogů moderátora s jedním a více diskutujícími

V následujících ukázkách si všimněte, jakým způsobem jsou vedeny dialogy s jedním a více diskutujícími. Ve cvičeních si pak můžete podobné rozhovory vyzkoušet i vy.

Ukázka A

Dialog M+1

Situace: Moderátor M vede rozhovor s pouze s jedním hostem H1 na téma Povodně.

M: „O půlnoci skončil v Libereckém kraji stav nebezpečí. Hejtman Stanislav Eichler ho vyhlásil na začátku srpna kvůli ničivým záplavám, na odstraňování škod se stále pracuje. Do Libereckého studia zdravím hejtmana Stanislava Eichlera, pane hejtmane dobré ráno.“

H1: „Dobré ráno z Liberce.“

M: „Skutečně už nepotřebujete speciální režim pro odstraňování těch škod?“

H1: „Já bych chtěl říci, že ze zákona může hejtman vyhlásit stav nebezpečí maximálně na dobu třiceti dnů. Ta doba uplynula včera o půlnoci. To byl taky důvod, proč jsme včera objížděli všechna postižená místa Libereckého kraje, situaci jsme nepodcenili. Ty největší překážky, které znemožňovali lidem plnohodnotné žití, tak ty byly v průběhu toho měsíce odstraněny. Další práce na obnově regionu budou trvat roky.“

M: „Když jste včera objížděl ta postižená místa… Jak se lišil ten včerejší obrázek od toho, co jsme viděli před měsícem?“

H1: „No tak samozřejmě, udělalo se obrovské množství práce. Já jsem byl v terénu od prvního dne, kdy začaly povodně, a potom průběžně samozřejmě jsem měl možnost sledovat, jak pokračují práce na odstranění povodňových škod.“

M: „Co znamená odvolání stavu nebezpečí v praxi? Mění to něco na nasazování armády, vězňů, kteří pomáhají s odstraňováním povodňových škod?“

H1: „Stav nebezpečí umožňuje povolat armádu, povolat hasiče, využít policejní síly. Mohou se bez procedur uzavírat některé úseky silnic, které omezují občany. No, a tím, že skončí stav nebezpečí, tak samozřejmě tato zákonná výhoda pomíjí. Neznamená to ovšem, že by v souladu se zákonem nemohly být využíváni policisté nebo hasiči na místech, která to budou potřebovat.“

M: „Vy teď do sedmi dnů musíte odevzdat přesný soupis škod, 50 ze 79 obcí nahlásilo škody za téměř 6 miliard korun. Jaký může být podle vašeho odhadu ten konečný součet?“

H1: „Posledních 14 dnů již hovoříme o víc jak 7 miliardách korun a já jsem přesvědčen, že toto bude reálná částka po sečtení.“

M: „Celá obnova regionu po povodních může trvat až desítky let. Je to skutečně reálný odhad?“

H1: „Tak ne desítky, ale deset let. Jde o to, jakým způsobem budeme schopni načerpat finanční prostředky na obnovu, a já jsem od samého počátku hovořil o vícezdrojovém financování. O tom, že se musí podílet města, obce, musí se podílet kraj, ale musí se podílet taky vláda a jednotlivá ministerstva. A v současné době, kdy se nová vláda rozhodla přestat spolufinancovat některé projekty financované Evropskou unií, tak jsem skeptik, relevantně hrozí zastavení některých projektů.“

M: „Děkuji za rozhovor.“

H1: „Děkuji za pozvání.“

Zdroj: ČT1-Studio 6 – O povodních, 6. 9. 2010 (kráceno)
Moderátor: Jiří Václavek, host hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler


Ukázka B

Dialog M+2

Situace: Moderátor M vede rozhovor s hosty H1 a H2 na téma Povodně.

(domyšlený model – rozšíření předchozího rozhovoru o jednoho hosta na dva a doplnění otázek. Druhý host mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje).

M: „Kolik lidí mají záchranáři stále v terénu?“

H2: „V pohotovosti jsou všechny jednotky Libereckého kraje, vzhledem k tomu, že byl odvolán stav nebezpečí, budeme počty nasazených přizpůsobovat situaci v postižených oblastech.“

M: „Které oblasti jsou v tuto chvíli nejpostiženější?“

H2: „Dětřichov, Chrastava, Heřmanice, tam je situace nejhorší. Ale budeme postupně likvidovat následky, povodně zasáhly 1872 domácností.“

M: „Jak na přítomnost záchranářů reagují občané? Spolupracují bez problémů?“

H2: „Občané jsou mnohde ve velmi těžké situaci, přesto musím říct, že převažuje pragmatický přístup a většinou lidé dobře spolupracují. Když povodeň udeřila, tak jsme řešili několik náročných případů, kdy občané na výzvu neopustili svá obydlí, a nakonec jsme je museli zachraňovat ze zatopených obydlí ve velmi náročných podmínkách. Apelujeme tedy na všechny občany, aby věřili záchranářům a vždy se řídili pokyny.“


Ukázka C

Dialog M+3

Situace: Moderátor M vede rozhovor s hosty H1 a H2 a H3 na téma Povodně.

(Domyšlený model – rozšíření předchozího rozhovoru o dalšího hosta na tři a doplnění otázek. Třetím hostem je psycholog).

M: „Během rozsáhlých povodní a také nadále poskytují občanům postiženým katastrofou pomoc také psychologové. Jak lidé reagují na povodně?“

H3: „Lidé prožívají různé stavy od strachu po bezmocnost a vinu. V dalších fázích se dostavují potíže vyplývající z psychické a fyzické únavy, protože se lidé co nejrychleji snaží uklidit svá obydlí a vrátit se domů.“

M: „Jak dlouho mohou mít lidé psychické potíže?“

H3: „To je samozřejmě individuální, vždy se mohou živě otevřít vzpomínky na těžká období, mohou přijít poruchy spánku, trávicí problémy a podobně.“

M: „Jak mi můžeme pomoci sami, jak můžeme pomoci blízkým, když zrovna není na místě odborník?“

H3: „Lidé by v těchto vypjatých dnech měli dbát na správnou životosprávu, měli by omezit kouření a úplně se vyhnout alkoholu. I v těch nejtěžších chvílích musíme kontrolovat, aby měli všichni dostatek spánku a odpočinku. Také by každý měl říct, jak na něj působí zapojení do záchranných a úklidových prací, někomu to pomáhá, jinému škodí.“