Cvičení VI.


Cvičení Příprava struktury dialogu

Formulace učebního úkolu č. 1

Zadání: Připravte si strukturu rozhovoru o nějaké události, která přinese v daný den a moment různé změny. Například rozhovor o Pražském maratonu. Zamyslete se nad vším, co je s maratonem spojeno. Co chceme znát na konci rozhovoru? Zajímejte se o organizace, časové údaje, trasu, všechny informace ohledně závodníků a diváků, o dopady na dopravu, kde budou dostupné informace, o otázky kolem bezpečnosti a zdraví. Z množství témat je jasné, že to nemůže být rozhovor jen s jedním hostem.

Postup:

  1. Připravte si seznam hostů podle jednotlivých témat.

  2. Určete si předpokládanou délku rozhovoru.

  3. Promyslete komunikační strategii.

  4. Promyslete vhodnou volbu jazykových prostředků.

  5. Postavte strukturu rozhovoru.

Podmínky plnění: počítač s připojením na internet, poznámkový aparát, aktuální denní tisk

Cíl učební činnosti: Žák si procvičí umění dialogu s více hosty. Učební činnost je zaměřena zejména na nácvik stanovení cíle komunikace a volby vhodné komunikační strategie.


Formulace cvičebního úkolu č. 2

Situace: Vědci z americké NASA zveřejnili studii, která ukázala, že rok 2010 byl devátým nejteplejším na Zemi za posledních 131 let. Prezident ČR Václav Klaus je ale odpůrcem teorií o globálním oteplování. Co se tedy děje?

Zadání: Připravte si strukturu rozhovoru o změnách klimatu.

Postup:

  1. Promyslete, kde všude budete hledat zdroje a informace k takto složité debatě.

  2. Udělejte si seznam hostů a přehled o jejich názorech – zastánce teorie globálního oteplování, odpůrce a též někdo, kdo nemá zcela vyhraněný názor.

  3. Určete si, jakým způsobem rozhovor povedete a jaké jazykové prostředky zvolíte.

  4. Sestavte si seznam hlavních otázek – jaké existují teorie a důkazy, co se doopravdy děje s naší planetou, jaká mohou být řešení a další vývoj.

  5. Napište si podrobný scénář, který by měl směřovat od prezentace různých názorů až po samotný závěr rozhovoru.

  6. Pokuste se promyslet, jakým způsobem se budete snažit o shodu na nějakém převažujícím názoru.

  7. Dobře se připravte na situaci, kdy se budou střetávat různé názory.

Podmínky plnění: počítač s připojením na internet, poznámkový aparát, aktuální denní tisk

Cíl učební činnosti: Žák si má procvičit práci s informací a používání jazykových prostředků úměrných zvolené komunikační strategii. Důležitost je kladena i na upevnění dosažených kompetencí v oblasti přípravy struktury dialogu.


Formulace cvičebního úkolu č. 3

Zadání: Připravte si strukturu potvrzovacího rozhovoru na téma Zkažené potraviny v supermarketu. V jeho průběhu budete zkoumat a ověřovat informace jednotlivých účastníků.

Postup:

  1. Připravte si popis situace, chronologii konkrétního dění a jeho vyústění.

  2. Připravte si otázky pro zástupce prodejny, který bude supermarket obhajovat.

  3. Připravte si otázky pro zákazníka, který si v supermarketu zkažené potraviny zakoupil.

  4. Berte na vědomí, že rozhovor by měl končit vzájemnou dohodou o řešení situace, která nastala.

Podmínky plnění: počítač s připojením na internet, poznámkový aparát, výstřižky z novin

Cíl učební činnosti: Žák si má procvičit práci s informací a důkladnou přípravu struktury dialogu.