Získej vědomosti XI.

Obrazná pojmenování

Obrazná pojmenování jsou založena na přenášení významu. Jejich podstatou je mnohoznačnost slov. Při tvorbě obrazných pojmenování nevytváříme úplně nové prvky, ale spíše nově a neotřele kombinujeme prvky staré. Přímá pojmenování určitých jevů se přenáší na jevy jiné → tím toto pojmenování významově posouvá. Výsledkem je neočekávané spojení slov, které můžeme označit jako nepřímé a obrazné pojmenování.

K základním typům obrazného pojmenování patří metafora (přirovnání, alegorie, personifikace), metonymie (synekdocha, hyperbola) a symbol.

Metafora – přenesení výrazu z běžně označovaného jevu na jiný jev na základě vnější podobnosti: malý zpěvák (= pták), srdce mu zkamenělo, hlava rodiny (= otec)

Metonymie – přenesení výrazu z běžně označovaného jevu na jiný jev na základě věcné souvislosti: hudba přijela (místo hudebníci přijeli), hlášení z Pražského hradu…

Symbol – znakový charakter, vzniká na základě předem smluveného označení: kominík (štěstí), černá kočka přes cestu (smůla).


Nauč se a nezapomeň!

  1. Řečník svůj projev může oživit i vyprávěním „příběhů ze života“, citáty, rčeními a příslovími, přirovnáními, tzv. kulturními frazémy (čerpanými z antické mytologie, Bible, známých děl krásné literatury) a tzv. řečnickými figurami.
  2. Každý projev musí být srozumitelný, proto se vyhýbejte nadměrnému a nesprávnému užívání cizích slov, neznámých zkratek, parazitním slovům (slovní vatě) a dlouhým souvětím.
  3. Obrazná pojmenování jsou založena na přenášení významu slov.
  4. K základním typům obrazného pojmenování patří metafora, metonymie a symbol.