Získej vědomosti IV.

Co je to dýchání?

Dýchání je základní životní funkce, která náš organismus udržuje při životě. V podstatě se dá říci, že během dýchání dochází k výměně plynů mezi vzduchem a krví. Prostřednictvím celkového mechanismu, díky kterému dýchání probíhá, vznikají podmínky i pro utváření řeči.

Z čeho se skládá dechové ústrojí?

Hlavním orgánem, který zajišťuje dýchání, jsou plíce, které jsou spolu se srdcem uloženy v hrudním koši. Mají dva laloky (pravý a levý).

Do plic je vzduch přiváděn průdušnicí, která se rozděluje na dvě hlavní průdušky. Ty se v plicích dále rozvětvují a jsou zakončeny plicními sklípky.

Povrch plic je pokrytý jemnou blánou, kterou nazýváme poplicnice. Vnitřní stěnu hrudního koše pokrývá blána pohrudnice.

Dýchací soustava

Zdroj: H.Malá, J.Klimenta: Biologie dětí a dorostu, SPN

Při dýchání hraje důležitou úlohu i bránice – mohutný sval, který v podstatě odděluje dutinu hrudní od dutiny břišní. Při dýchání se dutina hrudní střídavě zvětšuje a zmenšuje podle toho, jak se stěny hrudníku a bránice pohybují.

Dýchání je uskutečňováno souhrou mnoha svalů.

Dýchací svalstvo rozlišujeme:

  1. vdechové,
  2. výdechové.

Vdechové svaly umožňují roztažení hrudníku a nasávání vzduchu do plic (aktivní část), výdechové (pasivní část) jeho smrštění a vytlačení vzduchu z plic. Bránice se při vdechu snižuje, posouvá se do břicha, při výdechu se vyklenuje vzhůru. Na celém procesu se aktivně podílejí také mezižeberní svaly a v případě potřeby i další svaly pomocné.