Získej vědomosti XI.

Kolísání tvarů sloves v přísudku

Za povšimnutí stojí kromě samotného skloňování číslovek a počítaného předmětu i kolísání tvarů slovesa v přísudku, který se má shodovat s podmětem, jehož součástí je číslovka. Často si mluvčí či pisatel nevědí rady, když mají v podmětu číslovku ve spojení s příslovci přibližně, asi, skoro, téměř nebo s předložkami přes, na či slovním spojením více než. Koncovky u přísudku pak kolísají mezi -y a -o.

Příklad
Cholerou se nakazily/-o přes tři tisíce Haiťanů.
Ústav pro jazyk český AV ČR připouští obě koncovky.


Nauč se a nezapomeň!

  1. Jak je z výše podaného přehledu i ukázek vidět, převládá dnes zejména v mluveném projevu tendence skloňovat číslovky co nejméně, tedy jen jejich koncovou část (nejčastěji desítky a jednotky).
  2. Mluvčí též ztrácejí povědomí o skloňování číslovek sto, dva/oba, tisící ad. a tvoří nesprávné tvary jako např.: ze čtyř seti lidí, tisícátý ad.
  3. Pozor také na dvojné číslo u tvarů dvěma, oběma! Dvoum, oboum i dvěmi, oběmi je špatně!
  4. Problémy vznikají i u počítaného předmětu: viz euro.
  5. Také se prosazuje tvar 2. pádu množného čísla i do jiných pádů: k sedmi tisícům lidí (vedle lidem). I když zde jsou správné a spisovné obě možnosti.
  6. Chyby se objevují často i ve skloňování dílových číslovek, hlavně čísla před desetinnou čárkou, ale i desetin, setin a tisícin (mluvčí je vynechávají).
  7. Mluvčí také chybují při psaní složitějších číslovek, nevědí, kde je hranice mezi slovy (viz 20letý a ne 20-letý či 20ti-letý apod.)