Pamatuj si!



  1. Ve sto + 1, 20 + 1… 90 + 1 vítězí tvar „jedna“.
  2. Jestliže ve tvarech sto jedna žáků, studentek, kuřat vidíme jednu ustrnulou podobu v 1. pádu „jedna“ (pro všechny rody je to tvar ženského rodu), tak podobné je to i v dalších pádech: ke sto jedna žákům (3. p.), ve sto jedna oknech (6. p.), se sto jedna ženami (7. p.) apod.
  3. Náležitý a jediný správný je tvar tisící pro mužský, ženský i střední rod, se skloňováním podle vzoru jarní: tisící závodník, studentka, město.
  4. Dnes převládá zejména v mluveném projevu tendence skloňovat číslovky co nejméně, tedy jen jejich koncovou část (nejčastěji desítky a jednotky).
  5. Mluvčí též ztrácejí povědomí o skloňování číslovek sto, dva/oba, tisící ad. a tvoří nesprávné tvary jako např.: ze čtyř seti lidí, tisícátý ad.
  6. Pozor také na dvojné číslo u tvarů dvěma, oběma! Dvoum, oboum i dvěmi, oběmi je špatně!
  7. Problémy vznikají i u počítaného předmětu: viz euro.
  8. Také se prosazuje tvar 2. pádu množného čísla i do jiných pádů: k sedmi tisícům lidí (vedle lidem). I když zde jsou správné a spisovné obě možnosti.
  9. Chyby se objevují často i ve skloňování dílových číslovek, hlavně čísla před desetinnou čárkou, ale i desetin, setin a tisícin (mluvčí je vynechávají).
  10. Mluvčí také chybují při psaní složitějších číslovek, nevědí, kde je hranice mezi slovy (viz 20letý a ne 20-letý či 20ti-letý apod.)