Získej vědomosti III.

1. Skupina psychická

Do první skupiny se řadí převážně příslovce, která ve větě stojí na místě příslovečného určení míry – často označují vysoký stupeň určitého významu.

Tato příslovce jsou odvozena od přídavných jmen strašný, děsný, hrozný atd. Rovněž se užívají ve funkci intenzifikační, tedy ve významu zdůrazňujícím vysokou míru příznaku. Viz např.: strašná rychlost, stojí to hrozné peníze, je to děsná dřina, jel šílenou rychlostí apod.

Příklad
šíleně = velmi stresující situace

Nebo ve větě jako příslovečné určení způsobu (míry) rozvíjejí kromě sloves i přídavná jména. Jsou to převážně příslovce: strašně, děsně, hrozně, šíleně, ukrutně, též hrozitánsky, strašlivě, děsivě, příšerně ad.

Příklad
šíleně žárlí


strašně zajímavý film


hrozně dlouhá přestávka


ukrutně nudný člověk


děsně nafoukaná primadona apod.


I když jsou tato příslovce odvozena od slov jako: strach – strašně, šílet – šíleně, hrůza – hrozně, děs – děsně atd., používají se ve významu „hodně, velmi, moc, příliš“ apod. Původní význam byl totiž potlačen a tyto výrazy dostaly význam nový. Každé z těchto slov ale co do spisovnosti – nespisovnosti patří jinam a liší se i v tom, jak často se používají. Zatímco strašně náleží do hovorové češtiny, děsně je v tomto použití expresivnější, stojí stylově níže, patří do nespisovné slovní zásoby. Ještě dále za hranicí spisovnosti je dnes velmi frekventované šíleně. Méně často se používá příslovce hrozně a omezeně je slyšet slovo ukrutně.

Čím je dána expresivita

Expresivita (emocionální náboj) je dána zejména hláskovým uspořádáním, např. souhláska š ve spojení s dlouhou samohláskou í v příslovci šíleně umožňují mluvčímu vyjádřit svůj postoj k popisované realitě. Navíc ve vypjatých situacích se dlouhá samohláska ve výslovnosti ještě prodlužuje [ší:leně]. Proto je toto příslovce tak frekventované (často používané), podobně jako strašně (spojení s + š). Emocionalita – expresivita je u některých těchto příslovcí zvýšena ještě navíc příponami.

Příklad
hroz-i-tánsky, ukrut-ánsky.


Nauč se a nezapomeň!

  1. Expresivní slovní zásoba je skupina jazykových prostředků, která má citový (emocionální) náboj, vyjadřuje osobní postoj (kladný nebo záporný) mluvčího k popisovanému je­vu.
  2. Ne všechna expresivní slova jsou spisovná, řada jich je naopak nespisovná! Pozor na to, která to jsou. Zjistíte to ve Slovníku spisovné češtiny pro školu a veřejnost.
  3. Tzv. morbidní slova můžeme v rámci expresivní slovní zásoby zařadit do dvou skupin: psychické (o strachu, hrůze, šílenství a bláznovství) a morbidní (o smrti a umírání).
  4. Emocionální náboj, míra citu (expresivita) jsou dány nejen způsobem použití morbidních slov (tedy v jakém slovním spojení vystupují: umírá touhou po filmu), ale i např. výslovností: protahování hlásek, zdůrazňování některých souhlásek (např. šššíííleně).